Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky a Odpovědi

Rubrika pro případné dotazy a následné odpovědi.

 

Své dotazy pište prosím do komentáře, odpovíme vám co nejdříve.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jak najmout sadaře?

(Marie, 16. 10. 2012 20:33)

Dobrý den, koupili jsme nádherný sad v jižních čechách, převážně s jabloněmi, hruškami a švestkami, údajně přes 50 let starými a letošní úroda byla opravdu štědrá, ale potřebujeme poradit jak se o něj starat a zjistit jaké odrůdy tam vlastně máme. Existuje nějaká asociace sadařů, kde bychom si mohli zaplatit konzultaci a pomoc při začátcích?
Děkuji za radu

Odpovídám

(Administrátor, 6. 7. 2012 22:06)

Omlouvám se oběma tazatelům, že odpovídám až dnes.

JAHODNÍK: se stejným problémem se potýkám nejen já, ale i spousta mých známých. Zřejmě největší problém byl v suchém podzimu a nehostinné zimě. Každou rostlinu jsem zbavil veškerých listů a ponechal jen ta nejmenší srdíčka, řádně postříkal Champion 50 WP, druhý den řádně zalil a každý třetí den zálivku opakoval. Do týdne jahody začaly obrůstat a dnes ji nasazují výhony pro příští sadbu. Stejně, ale doporučuji vysázet nové, protože tyto jsou již hodně oslabené.

ANGREŠT: taktéž i jsem se se s tím na jedné zahrádce setkal. V prvé řadě se domnívám, že keře taktéž utrpěly suchém. Domnívám se také, že se z části jedná o něco mezi Antraknózou a Sloupečkovou rzivostí, které se sice objevují u rybízu, ale setkal jsem se s tím i u toho angreštu. Ještě postříkat DISKUS nebo Dithane DG Neotec. Na podzim dobře pohnojit a na jaře ošetřit jako proti Padlí. Pokud to nepomůže tak nezbývá než vyřadit nové. Věřím, že se dočkáte úspěchu.

Angrešt

(Eleonor, 25. 6. 2012 13:14)

Dobrý den, máme dvouleté keře angreštu. Vypadalo to, že bude velká úroda, ale plody i listy začaly na části keřů hnědnout a předčasně opadaly. Zbývající plody na větvičkách, i když vypadají ještě pěkně, jsou nepoživatelné. Není vidět ani plíseň, abychom určili padlí. Nevíme, co s tím.

choroba jahodníku

(Zdenka, 24. 6. 2012 21:21)

Prosím o radu co s jahodníkem, který krásně kvetl, nasadil hodně plodů, první sklizeň se zdála být slušná a posléze začaly jahody zasychat měnit se v nedozrálé kožovité plody. zpočátku se jednalo o jednotlivé sazenice a dále se vše rozšířilo na ostatní jahodníky. Mám celý porost bez lítosti zlikvidovat? Nemám si ponechat s porostu nové sazenice pro novou výsadbu? Velmi děkuji za radu.

přesazování stromů

(Ivana, 30. 8. 2011 20:25)

dobrý den, před časem jsme koupili krásnou zahradu, kde se chystáme stavět. Bohužel v místě budoucího domu je i skvělá švestka, odhadem mezi 10 -15 lety(kmen cca 15 cm tloušťky), kterou bychom rádi uchovali. Lze přesadit takto starý strom při radikálním řezu koruny?

Odpovidam

(Jindra, 18. 9. 2011 10:10)

Mila paní Ivano, tento strom při radikálním řezu koruny maximálně o 50% lze přesadit. Podmínkou je, že kořenový bal bude i se zeminou v průměru cca 2 m při hloubce cca 60-70 cm. Přesazení provedeme začátkem dubna. Přeji Vám, hodně úspěchů v sadaření.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6