Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky a Odpovědi

Rubrika pro případné dotazy a následné odpovědi.

 

Své dotazy pište prosím do komentáře, odpovíme vám co nejdříve.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Švestky - Odpověď

(Jindra, 12. 10. 2013 16:41)

Dle toho, co uvádíte se jednoznačně jedná bohužel o šárku.

Zasychání plodů meruněk - Odpověď

(Jindra, 30. 7. 2013 17:12)

Na takový dotaz je těžké jednoznačně odpovědět, pokud není možnost plody vidět. Přesto mám vážné obavy , že se zde jedná o šárku. Projevuje se nevzhlednými plody a na slupce kroužkové skvrny. Ty jsou také na peckách a plody jsou nechutné. Další informace včetně vyobrazení najdete v sekci Úvod » Několik Rad » Peckoviny - choroby

Re: Zasychání plodů meruněk - Odpověď

(Hana, 31. 7. 2013 21:15)

Děkuji za odpověď, ale o šárku se určitě nejedná. Plody jsou pěkné, pravidelného tvaru pouze poslední fázi dozrávání nezvládnou a začnou se scvrkávat. Vypadá to jako když se předčasně utrhnou. Jinak strom má krásné zdravé tmavě zelené listy a na rozdíl od ostatatních meruněk ani známka po monoliózové spále.

Švestka

(Jiří Dvořák, 31. 7. 2013 8:53)

V letošním roce mi začala od vršku koruny osychat švestka. Nejdříve se začaly svinovat podélně listy a bledla jejich barva a pak postupně opadávaly listy i plody. Spodní část koruny stromu je zatím zdravě zelená, ale mám obavu, že postupně bude zasažena i ona. Může mi někdo poradit, jak švestku ošetřit a zachránit?

Angrešt choroba - Odpověď

(Jindra, 19. 7. 2013 17:41)

Zde se jedná o tzv. americké padlí angreštu, které se projevilo jen na plodech a ne na větvičkách. Plody se dají po očistění konzumovat, ale nedosahuji potřebnou chuť. Po sklizni ošetříme rostlinu přípravkem DISCUS 2x v rozmezí 14-ti dnu. Na jaře těsně před rašením zkrátíme každou větvičku o 6 až 10 oček. Těsně před květem ošetříme řádně přípravkem Discus, po odkvetu znova a po sklizni zase, jak bylo již uvedeno. Věřím, že dosáhneme kyženého učinku a úroda bude jak se patří.

Re: Angrešt choroba - Odpověď

(Hana Klimánková, 30. 7. 2013 17:57)

Dobrý den pane Jindro, děkuji za radu a doufám, že se mi podaří chorobu vyléčit.

Zasychání plodů meruněk

(Hana, 29. 7. 2013 16:08)

Máme asi pětlet starou meruňku Goldrič, stromek vypadá zdravě, ale plody každým rokem, když už jsou pěkně velké, místo dozrávání začnou zasychat zhubkovatí a spadnou na zem. Správně dozrály pouze při první sklizni. Byly velké a šťavnaté. Nepomůže ani zalévání stromku v době sucha.

Plod meruňky bez dužiny - Odpověď

(Jindra, 19. 7. 2013 17:35)

Domnívám se, že meruňky jsou proto takové, že strom byl přeplozen. V takovém případe se provádí probírka plodu, a to tak, že se nechává mezi jednotlivými plody mezera 5 až 8 cm. Při velké nadúrodě strom nemůže plody uživit a proto jsou nedokonalé.

angrešt choroba

(Hana Klimánková, 19. 7. 2013 14:17)

Dobrý den, na zahradce máme 3 keříky angreštu, dva jsou zdravé. Třetí má krásné listí bez známek škůdců i ze spoda , ale plody angreštu jsou do dvou třetin obala hnědou slupkou, kterou, když mnu mezi prsty se stáhne. Nevím co to je, a prosím o sdělení zda.li takové plody můžu konzumovat a nebo celý keřík zneškodnit. Děkuji za radu.

plod meruňky bez dužiny

(Horák, 3. 7. 2013 16:46)

Dobrý den, mám v Praze v teplém místě uzavřeném mezi řadovými domky meruňku, která předloni měla velkou úrodu. Vloni i letos má poměrně hodně plodů, ale téměř bez dužiny. Plod se skládá z pecky a šlupky.

Třešeň - Odpověď

(Jindra, 22. 6. 2013 11:08)

Se stromkem není nic. To samé provedla třešeň i mě. Důvodem je letošní počasí po odkvětu stromku bylo vlhké a chladné počasí, což způsobilo nedostatečný vývin plodů. Druhá příčina je v tom, že došlo k nedostatečnému opilení květů. Bohužel tento jev se projevil na značné části našeho území. Musíme se smířit s tím, že letošní úroda třešní a v některých místech i višní bude skutečně velmi malá.

třešeň

(Jarmila, 19. 6. 2013 11:28)

Prosím o radu, krásně nám vykvetla třešeň, začaly se tvořit na stopkách třešničky a najednou všechny uschly. Dál roste jen několik hodně málo třešniček. Strom vykvetl v době, kdy už nemrzlo. Sucho taky nebylo. Nevíme co se stromkem je. Děkuji za informaci.

Meruňky - Odpověď

(Jindra, 16. 6. 2013 12:15)

Pravděpodobně se jedna o častý jev, že strom má velkou násadu plodu a teď je nemůže vyživit. Proto se slabších jedinců zbavuje. Je třeba dělat probírku tak, aby vzdálenost mezi jednotlivými plody byla cca 6 až 8 cm.

Propadáni zelených plodů na merunce.

(josef, 16. 6. 2013 10:37)

Dobrý den,mám problém s propadavanim zelených plodů na merunce. Je to dost velké množství.Díky za radu.

Červený rybíz - Odpověď

(Jindra, 16. 6. 2013 10:01)

Lituji, ale na tento dotaz nedokáži odpovědět.
Doporučuji obrátit se na SS Velké Losiny.
E-mail: sempra.losiny@seznam.cz, Web: www.sweb.cz/sempra.losiny
ing. Čejka Bohuslav
Já osobně moc zkusenosti s bobulovinami nemam.
Věřím, že na uvedených adresách odpověď dostanete, protože zde se zabývají šlechtěním drobného ovoce.

Neúplnost plodů na "hroznech" červeného rybízu

(Otto Burian, 10. 6. 2013 11:07)

Všechny keře červeného rybízu v mé zahrádce plodí na "hroznech" jen asi 25% možných rybízových kuliček (plodů).
Kde je vada, problém? Díky za radu.

Sloupcovité jabloně - Odpověď

(Jindra, 25. 5. 2013 20:32)

Suchý vršek ustřihnout do zdravého dřeva. Z vyrašených výhonů vybereme ten nejsilnější a ostatní ještě v bylinném stavu vylomíme. Ponechaný letorost vyvážeme pomocí kolíku tak, aby pokračoval v růstu kmínku. Tímto způsobem se takto poškozené stromky dají udržovat.
(viz. článek časopisu Zahrádkář květen 2010)
Dojde-li k jakémukoliv poškození terminálního výhonu (nejčastěji v důsledku napadení padlím nebo mšicemi), zakracujeme jej na zdravé listy a později z nově vzniklých výhonů vybíráme jeden jako náhradu původního terminálu a ostatní odstraňujeme.

Moniliová spála - Doplňková odpověď

(Jindra, 25. 5. 2013 20:08)

Poškozené větvičky ostříhat a spálit. V druhé polovině srpna provést udržovací řez stromu. Takto ošetřený strom bude pokračovat ve svém růstu. Důležité bude v příštím roce provést důkladné ošetření fungicidním přípravkem na začátku kvetení a po odkvětu.

Sloupcovité jabloně

(Vlastimil Švejda, 19. 5. 2013 17:43)

Dobrý den vážení.
Obracím se na Vás s žádostí o radu.


Loni na podzim jsem zasadil plot z tzv. Sloupcovitých jabloní, celkem 13 kusů. Nyní na jaře zjišťuji že asi u deseti stromků jsou suché (asi po zimě zmrzlé) konce terminálního výhonu. Vím, že se u těchto stromků nesmí vršek zastřihávat, aby nedošlo k nežádoucímu rozvětvení vertkálního růstu, ale když je vršek suchý, tak asi stejně dojde k vyrašení dvou vrcholových větví.

Uměli by jste poradit, jak nyní postupovat? Mám suchý vršek už nyní zastřihnout? A co s tím když vyrazí na špici dva výhony, mám jeden z nich zastřihnout? A kdy se doporučuje jeden z výhonů odstranit, hned po vyrašení vylomením, až v létě zastřižením, nebo až v únoru při klasickém řezu ovocných stomků?

Děkuji za radu

moniliová spála

(Malovec, 18. 5. 2013 22:04)

děkuji za odpověď. Když dovolíte, mám ještě doplňující dotaz. Před kvetením jsem postřik již nestihl. Přežije meruňka letošní rok, nebo je neodvratné ji zlikvidovat a na podzim vysadit stromek nový? 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA