Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky a Odpovědi

Rubrika pro případné dotazy a následné odpovědi.

 

Své dotazy pište prosím do komentáře, odpovíme vám co nejdříve.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

co je s višní?

(Táňa, 12. 8. 2013 11:35)

máme už vzrostlou višeň, dosud vše v pořádku. Letos měla plno květů, plodů, ale jaké....Byly úplně malé jako planá třešeň, hořké a zcela nepoživatelné. Nyní pomalu strom opadává. Jako by byl podzim.
Prosím, poraďte.

Co je s višní? - Odpověď

(Jindra, 12. 10. 2013 17:01)

Bohužel s tímto problémem jsem se ještě nesetkal. Doporučuji se obrátit na nějakého rostlinolékaře případně redakci časopisu Zahrádkář.

Řez broskvoní

(Radek, 8. 8. 2013 18:41)

Dobrý den, po přečtení mnoha článků o řezu broskvoní zjišťuji, že v tom mám stále větší zmatek.
Dost často se píše všechno zkrátit po sklizni, vy píšete letošní přírůstky nezkracovat až na jaře.
Všechny návody se mi zdají hrozně složité, nešlo by to nějak zjednodušit?
Nemohu v tom najít systém, rozcházejí se termíny řezu, druhy větví které řezat a pod.
S pozdravem Radek

Řez broskvoní - Odpověď

(Jindra, 12. 10. 2013 16:50)

Broskvoně je nejlépe řezat po sklizni a to nejpozději do poloviny září. Jen ve zkratce: Vyřežeme odplozené a zahušťující větve, nové letorosty zkracujeme o 1/3 až 1/2, ale toto nejpozději do konce srpna. Z mých zkušeností není vhodné v září žádné letorosty zakracovat, aby dostatečně dřevo vyzrálo. Pozdní odrůdy, které dozrávají v září řežeme až na jaře těsně před květem.

Švestky

(Olga, 7. 8. 2013 22:00)

Máme na zahradě velké švestky na pohled krásné. Tvrdší švestky jsou v prostředku zelené, ale měkčí mají uprostřed červené skvrny. Jestli ty skvrny nejsou na závadu? Můžou se konzumovat? Nebo jestli je to šárka?
Děkuji

Švestky - Odpověď

(Jindra, 12. 10. 2013 16:41)

Dle toho, co uvádíte se jednoznačně jedná bohužel o šárku.

Zasychání plodů meruněk - Odpověď

(Jindra, 30. 7. 2013 17:12)

Na takový dotaz je těžké jednoznačně odpovědět, pokud není možnost plody vidět. Přesto mám vážné obavy , že se zde jedná o šárku. Projevuje se nevzhlednými plody a na slupce kroužkové skvrny. Ty jsou také na peckách a plody jsou nechutné. Další informace včetně vyobrazení najdete v sekci Úvod » Několik Rad » Peckoviny - choroby

Re: Zasychání plodů meruněk - Odpověď

(Hana, 31. 7. 2013 21:15)

Děkuji za odpověď, ale o šárku se určitě nejedná. Plody jsou pěkné, pravidelného tvaru pouze poslední fázi dozrávání nezvládnou a začnou se scvrkávat. Vypadá to jako když se předčasně utrhnou. Jinak strom má krásné zdravé tmavě zelené listy a na rozdíl od ostatatních meruněk ani známka po monoliózové spále.

Švestka

(Jiří Dvořák, 31. 7. 2013 8:53)

V letošním roce mi začala od vršku koruny osychat švestka. Nejdříve se začaly svinovat podélně listy a bledla jejich barva a pak postupně opadávaly listy i plody. Spodní část koruny stromu je zatím zdravě zelená, ale mám obavu, že postupně bude zasažena i ona. Může mi někdo poradit, jak švestku ošetřit a zachránit?

Angrešt choroba - Odpověď

(Jindra, 19. 7. 2013 17:41)

Zde se jedná o tzv. americké padlí angreštu, které se projevilo jen na plodech a ne na větvičkách. Plody se dají po očistění konzumovat, ale nedosahuji potřebnou chuť. Po sklizni ošetříme rostlinu přípravkem DISCUS 2x v rozmezí 14-ti dnu. Na jaře těsně před rašením zkrátíme každou větvičku o 6 až 10 oček. Těsně před květem ošetříme řádně přípravkem Discus, po odkvetu znova a po sklizni zase, jak bylo již uvedeno. Věřím, že dosáhneme kyženého učinku a úroda bude jak se patří.

Re: Angrešt choroba - Odpověď

(Hana Klimánková, 30. 7. 2013 17:57)

Dobrý den pane Jindro, děkuji za radu a doufám, že se mi podaří chorobu vyléčit.

Zasychání plodů meruněk

(Hana, 29. 7. 2013 16:08)

Máme asi pětlet starou meruňku Goldrič, stromek vypadá zdravě, ale plody každým rokem, když už jsou pěkně velké, místo dozrávání začnou zasychat zhubkovatí a spadnou na zem. Správně dozrály pouze při první sklizni. Byly velké a šťavnaté. Nepomůže ani zalévání stromku v době sucha.

Plod meruňky bez dužiny - Odpověď

(Jindra, 19. 7. 2013 17:35)

Domnívám se, že meruňky jsou proto takové, že strom byl přeplozen. V takovém případe se provádí probírka plodu, a to tak, že se nechává mezi jednotlivými plody mezera 5 až 8 cm. Při velké nadúrodě strom nemůže plody uživit a proto jsou nedokonalé.

angrešt choroba

(Hana Klimánková, 19. 7. 2013 14:17)

Dobrý den, na zahradce máme 3 keříky angreštu, dva jsou zdravé. Třetí má krásné listí bez známek škůdců i ze spoda , ale plody angreštu jsou do dvou třetin obala hnědou slupkou, kterou, když mnu mezi prsty se stáhne. Nevím co to je, a prosím o sdělení zda.li takové plody můžu konzumovat a nebo celý keřík zneškodnit. Děkuji za radu.

plod meruňky bez dužiny

(Horák, 3. 7. 2013 16:46)

Dobrý den, mám v Praze v teplém místě uzavřeném mezi řadovými domky meruňku, která předloni měla velkou úrodu. Vloni i letos má poměrně hodně plodů, ale téměř bez dužiny. Plod se skládá z pecky a šlupky.

Třešeň - Odpověď

(Jindra, 22. 6. 2013 11:08)

Se stromkem není nic. To samé provedla třešeň i mě. Důvodem je letošní počasí po odkvětu stromku bylo vlhké a chladné počasí, což způsobilo nedostatečný vývin plodů. Druhá příčina je v tom, že došlo k nedostatečnému opilení květů. Bohužel tento jev se projevil na značné části našeho území. Musíme se smířit s tím, že letošní úroda třešní a v některých místech i višní bude skutečně velmi malá.

třešeň

(Jarmila, 19. 6. 2013 11:28)

Prosím o radu, krásně nám vykvetla třešeň, začaly se tvořit na stopkách třešničky a najednou všechny uschly. Dál roste jen několik hodně málo třešniček. Strom vykvetl v době, kdy už nemrzlo. Sucho taky nebylo. Nevíme co se stromkem je. Děkuji za informaci.

Meruňky - Odpověď

(Jindra, 16. 6. 2013 12:15)

Pravděpodobně se jedna o častý jev, že strom má velkou násadu plodu a teď je nemůže vyživit. Proto se slabších jedinců zbavuje. Je třeba dělat probírku tak, aby vzdálenost mezi jednotlivými plody byla cca 6 až 8 cm.

Propadáni zelených plodů na merunce.

(josef, 16. 6. 2013 10:37)

Dobrý den,mám problém s propadavanim zelených plodů na merunce. Je to dost velké množství.Díky za radu.

Červený rybíz - Odpověď

(Jindra, 16. 6. 2013 10:01)

Lituji, ale na tento dotaz nedokáži odpovědět.
Doporučuji obrátit se na SS Velké Losiny.
E-mail: sempra.losiny@seznam.cz, Web: www.sweb.cz/sempra.losiny
ing. Čejka Bohuslav
Já osobně moc zkusenosti s bobulovinami nemam.
Věřím, že na uvedených adresách odpověď dostanete, protože zde se zabývají šlechtěním drobného ovoce.