Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky a Odpovědi

Rubrika pro případné dotazy a následné odpovědi.

 

Své dotazy pište prosím do komentáře, odpovíme vám co nejdříve.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: prosim o radu

(Mucha vlašský ořech, 24. 1. 2017 14:36)

20 metrů není pravda, ale sázíme ovocné stromy v takové vzdálenosti, aby vlašský ořech jim nestinil. Ořech má ve vzrůstu až 20 metrů korunu v průměru. Proto s touto hodnotou počítáme.

Švestky kvetou ale neplodí

(Václav, 13. 8. 2016 19:40)

Švestky domácí a durancie nám vždy v nadmořské výšce 630 až 650 m.n.m. dobře plodily. Poslední dva roky plně kvetou ale minimálně plodí, letos jsem nezaregistroval v květu mráz. Co může být příčinou? Jsem z toho nešťastný, není na povidla, na sušení a hlavně na slivovici. Děkuji za typ na příčinu neplodnosti V.Č.

Re: Švestky kvetou ale neplodí

(Není na slivovici , 24. 1. 2017 14:25)

Vaše švestky pravděpodobně napadla Pilatka švestková. Jedinou ochranou je ošetření stromů přípravkem Calypso 480 SC v době, kdy opadne 80 až 90 procent okvětních plátků. Nejsem rostlinolékař ale zabývám pěstováním ovoce již pár let co jsem v důchodu. Popsané příznaky plně nasvědčují tomu, co doporučuji. Přeji, aby ta slivovice již letos byla.

švestky

(Edita Černá , 30. 5. 2016 17:46)

V květnu se mi objevily na švestce žluté plody a vypadají jako fazolové lusky jsou duté ráda bych se dověděla co to vlastně je. děkuji

Re: švestky

(Edita Černá , 30. 5. 2016 17:49)

Re: Re: švestky

(Edita Černá. 30.5.2016, 22. 1. 2017 16:37)

U Vaší švestky se bude jednat o tzv. Puchrovitos švestky. Na začátku rašení a popř. před květem se ošetří některým z přípravků - Kuprikol 50, Dithane DG Neotec, Champion 50 WP. Napadené plody je třeba včas likvidovat, aby se vyloučilo přenesení choroby.

dotaz na chorobu třešní

(T.Bradáč, 25. 5. 2016 14:28)

Dobrý den, prosím o radu. Na naší třešni se po několik let objevuje ten samý problém. Třešeň nádherně kvete a po odkvětu má neuvěřitelně mnoho plodů. Ty postupně začínají zasychat az celého trsu třešní zbyte tak jedna nebo dvě zdravé. Zbytek zaschlých malinkých zelených třešní nakonec opadne. Dál mají některé ze zaschlých, malou červenou špičku.

Děkuji.

Re: dotaz na chorobu třešní

(Ladislav Kovář, 3. 6. 2016 18:33)

Třešeň bohatě kvete.Po odkvětu je na stromě plno plodů,ale jen některé pokračují ve vývinu.Většina plodů zůstává malá a postupně opadá.

Děkuji

Re: dotaz na chorobu třešní

(Třešeň neplodní, 22. 1. 2017 16:20)

Pokud se týká vaší třešně, domnívám se, že není dostatečně opylená. Pokud nemáte v blízkosti jinou třešeň, tak se nemůže opýlit. Třešně totiž jsou mimo dvou odrůd cizosprašné. Proto potřebují opylovače.

ostružiník - ostružiny

(Marie, 24. 6. 2016 9:36)

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat a poprosit o radu s problémem, který se týká ostružin. Již druhý rok se nám stalo,že plody ostružiníku ještě zelené (sotva po odkvětu) začnou jakoby zasychat a zelené plody mají po sobě zaschlá místa (černá - ale v tomto případě není známkou zralosti). Vůbec nevím,čím by to mohlo být a jak ho ošetřit, abychom měli zase krásné plody. Ostružiník má spoustu květů a je opravdu hrozné jen bezmocně přihlížet tomu, jak se opět nic neurodí. :( (letos jsme si ještě všimli že po něm hodně lehou mravenci - nevím,zda oni by nemohli být také tím důvodem. Moc děkuji za odpověď. M. P.

Re: ostružiník - ostružiny

(Marie, 15. 1. 2017 18:16)

Váš ostružník je pravděpodobně napaden roztočem "Achatina". Ošetření je možné přípravkem Kumulus WG před květem, případně ještě po odkvětu. Je možné také nasadit dravého roztoče Typhlodromus pyriry.

neznámá odrůda

(ivana, 24. 9. 2016 14:24)

Prosím o radu, kdo by mi pomohl určit odrůdu jablek na naší zahradě. Jedná se o podzimní jablka, která jsou velice šťavnatá a rádi bychom si koupili další jabloně této odrůdy, kterou neznáme. Bydlíme v Praze, tak bychom potřebovali typ na sadaře z jejího okolí.

maliny

(Iva Nová, 6. 6. 2016 12:34)

Dobrý den, mám spálu na jabloni a chtěla bych se zeptat, zda je možné aby se spála přenesla i na maliny. Rostliny na koncích zasychají a já nevím zda je to rzivost nebo také ta spála. Budu muset porost malin zlikvidovat nebo bude stačit zničit pouze staré rostliny, (které bych stejně
vystíhala) a pro příští rok použít nějaký postřik. Děkuji za odpověď

jabloň bez listů

(Miroslav, 24. 4. 2016 9:18)

Na jaře nám stará jabloň neorazila a nemá žádné listy. Suchá není. V čem je problém?

obnovení aleje

(Ludmila Trubáková, 29. 1. 2016 17:21)

Dobrý den. Chtěla bych touto cestou poprosit o radu. U silnice mám řadu 12 starých stromů, součást dědictví po mém tatínkovi. Chci se o stromy dál starat. Zdravotní stav stromů, jejich výnos v loňském podzimu pro mne byly impulzem k obnově. Je lepší shodit všechny stromy najednou, či využít faktu, že 5 stromů by mohlo ještě zůstat, 7 bych nahradila novými. Je dobrá kombinace starých s novými? Jednak by mi vzrostlé stromy zajistily úrodu v době, kdy nové nerodí a mohly by sloužit i jako určitá ochrana v kombinaci starší strom, dva nové, opět starší. Ale je to pro nové stromy dobré? Nebo je lepší radikální přístup nové a všechny? Předem děkuji za vaši odpověď na adresu kastano@seznam.cz. Hezký den Trubáková

zakladni kurz

(martina, 13. 1. 2016 19:42)

Dobrý den,

Mám vážný zájem o zemědělský kurz, nejlépe v oboru péče o ovocný sad. Kurz by měl obsahovat tyto témata:
- základní znalosti o zemědělství (převážně o sadaření, nemusí obsahovat práci se zvířaty)
- zavlažování
- hnojení
- základní management a řízení zemědělských podniků (sadů, farem)

Kurz by měl být spíše krátkodobý, s nástupem pokud možno co nejdříve (nejlépe již leden 2016). Případně mám zájem i o jednotlivé kurzy týkající se uvedených odvětví.

Prosím napište mi, zda je u vás možnost obdobného kurzu, kolik stojí, kdy začíná a jak dlouho trvá. Pokud není možné obdobný kurz uskutečnit u vás, velmi vás prosím o jakoukoli radu, kde bych kurz uskutečnit mohla.

Předem moc děkuji za jakoukoli odpověď

co je s angreštem

(Marián, 24. 5. 2015 20:25)

Dobrý den.
Provedl jsem na jaře výsadbu 2 angreštů zakoupených v OBI a plody, který jsou na těchto keřích angreštu vypadají,jak by plesnivěly popř byly napadeny houbou.
Ostatní keře vysazené před několika lety jsou krásně zelené.Můžete mi poradit jak na to ?

Re: co je s angreštem

(Jindřich, 12. 12. 2015 14:35)

Nikdy nekupujte ovocné stromky ani keře v supermarketech. Zásadně nakupujte ve specializovaných ovocných školkách případně jejich prodejnách.

hnědý povlak na plodech angreštu

(alena , 3. 6. 2015 17:03)

mám obsypané angrešty plody jenže mají hnědý povlak který jde sice snadno odstranit a pod ním jsou plody pěkně zelené ale pochybuji že budou jedlé poradíte co to je angrešty byli ošetřené

Re: hnědý povlak na plodech angreštu

(Jindřich, 12. 12. 2015 14:29)

jedná se o americké padli. před květem a po sklizni ošertřit Diskus.