Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky a Odpovědi

Rubrika pro případné dotazy a následné odpovědi.

 

Své dotazy pište prosím do komentáře, odpovíme vám co nejdříve.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Neúplnost plodů na "hroznech" červeného rybízu

(Otto Burian, 10. 6. 2013 11:07)

Všechny keře červeného rybízu v mé zahrádce plodí na "hroznech" jen asi 25% možných rybízových kuliček (plodů).
Kde je vada, problém? Díky za radu.

Sloupcovité jabloně - Odpověď

(Jindra, 25. 5. 2013 20:32)

Suchý vršek ustřihnout do zdravého dřeva. Z vyrašených výhonů vybereme ten nejsilnější a ostatní ještě v bylinném stavu vylomíme. Ponechaný letorost vyvážeme pomocí kolíku tak, aby pokračoval v růstu kmínku. Tímto způsobem se takto poškozené stromky dají udržovat.
(viz. článek časopisu Zahrádkář květen 2010)
Dojde-li k jakémukoliv poškození terminálního výhonu (nejčastěji v důsledku napadení padlím nebo mšicemi), zakracujeme jej na zdravé listy a později z nově vzniklých výhonů vybíráme jeden jako náhradu původního terminálu a ostatní odstraňujeme.

Moniliová spála - Doplňková odpověď

(Jindra, 25. 5. 2013 20:08)

Poškozené větvičky ostříhat a spálit. V druhé polovině srpna provést udržovací řez stromu. Takto ošetřený strom bude pokračovat ve svém růstu. Důležité bude v příštím roce provést důkladné ošetření fungicidním přípravkem na začátku kvetení a po odkvětu.

Sloupcovité jabloně

(Vlastimil Švejda, 19. 5. 2013 17:43)

Dobrý den vážení.
Obracím se na Vás s žádostí o radu.


Loni na podzim jsem zasadil plot z tzv. Sloupcovitých jabloní, celkem 13 kusů. Nyní na jaře zjišťuji že asi u deseti stromků jsou suché (asi po zimě zmrzlé) konce terminálního výhonu. Vím, že se u těchto stromků nesmí vršek zastřihávat, aby nedošlo k nežádoucímu rozvětvení vertkálního růstu, ale když je vršek suchý, tak asi stejně dojde k vyrašení dvou vrcholových větví.

Uměli by jste poradit, jak nyní postupovat? Mám suchý vršek už nyní zastřihnout? A co s tím když vyrazí na špici dva výhony, mám jeden z nich zastřihnout? A kdy se doporučuje jeden z výhonů odstranit, hned po vyrašení vylomením, až v létě zastřižením, nebo až v únoru při klasickém řezu ovocných stomků?

Děkuji za radu

moniliová spála

(Malovec, 18. 5. 2013 22:04)

děkuji za odpověď. Když dovolíte, mám ještě doplňující dotaz. Před kvetením jsem postřik již nestihl. Přežije meruňka letošní rok, nebo je neodvratné ji zlikvidovat a na podzim vysadit stromek nový?

Moniliová spála - Odpověď

(Jindra, 17. 5. 2013 21:46)

Jedná se o MONILIOVOU SPÁLU. Je třeba zasažené větvičky odstranit. Prevence se provádí na začátku kvetení a to ošetřením některým z přípravku - Bajcor 25 WP, Horizon 250 EW, Talent, Sporgon 50 WP, Teldor 500 SC. Toto onemocnění působuje houba a k infekci dochází za vlhkého a chladného počasí. Touto houbou mohou být postiženy i višně. Více je možné získat na
http://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/moniliovy-uzeh-spala-peckovin.html
Zdraví Jindra

Meruňka

(Miroslav Malovec, 17. 5. 2013 20:05)

Vážení, prosím o radu. Mám dvouletou meruňku. Letos začaly v tomto období vadnout konce větviček. Listy zvadnou dříve, nehnědnou. Celý konec větvičky nakonec odumře. Choroba se rozšiřuje rychle na stále větší počet konců větviček.
Děkuji za odpověď.

Švestky - Odpověď

(Jindra, 12. 5. 2013 16:53)

Zde se jedná o tzv. suchou skvrnitost listů slivoní. Ochrana spočívá hlavně v ošetření stromu stejně jako proti kadeřavosti broskvoně. Navíc se provede ještě 2 až 3 týdny po odkvětu ošetření přípravkem TALENT nebo Dithane DG Neotec a dále 2x po 7mi dnech opakovat. Důležitá je důkladná likvidace napadených listů.
Hodně pěstitelských úspěchů přeje Jindra

nemoc švestky-co je to?

(Oli, 12. 5. 2013 14:38)

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Už druhým trápí mou 4letou švestku nějaká choroba. Na listech se začnou objevovat hnědé tečky, které následně vypadnou a zůstanou dírky. Poté list zhnědne a odpadne. Mám fotky,ale nevím, zda je možné je zde umístit. Budu Vám moc vděčná za radu.
děkuji předem
Oli

Pilatky - Odpovět

(Jindra, 7. 5. 2013 19:19)

Z nastudovaných článků, které publikoval Ing. Jaroslav Rod CSc. si dovoluji tvrdit, že Calypso lze nahradit Reldanem.
Ovšem jeho účinnost je nepatrně slabší a proto doporučuji dvakrát opakovat.

ošetření

(miloslav, 7. 5. 2013 13:49)

lze místo calipsa na pilatky použít reldan

Řez hrušek - odpověď

(Jindra, 21. 4. 2013 11:40)

Milá Alenko,
děkuji za dotaz. Chtěl bych ti poradit tím, že musíš jalovec stříkat před květem hrušni, to znamená již co nejdříve a to fungicidy. Nejlépe Baycor 25 VP, nebo Dithane DG Neotec, případně Talent. Ošetřit musíme zároveň i hrušně. Jalovec ošetříme koncem srpna, nejpozději do 10. září. Přeji hodně pěstitelských úspěchů nejen Tobě, ale i drahému choti Františkovi. Hlavně hodně úrody. Moc vás zdraví Jindra.

Rez hrušek

(Alena Krautová, 18. 4. 2013 5:59)

Ahoj Jindřišku,
hledám na Tvých stránkách radu, jakým prostředkem mám stříkat jalovec, který má rezavé větvičky a ze kterého se nákaza šíří na obě mé velké jabloně. Můžeš mi poradit?
Díky moc. Ahoj!

Řez - Matčino

(Jindra, 6. 4. 2013 18:26)

Musíme si zapamatovat, že každá jabloň rodí na dvouletém a tříletém dřevě. Proto vyřezáváme jen zahušťující dřevo starší čtyř let a zároveň vystřiháváme loňské letorosty, které by nám přehušťovaly korunu. Loňské letorosty se snažíme nezakracovat, protože je připravíme k nasazení plodonošů v příštím roce. Viz rada "Řez jabloní - 1. typ dle vyobrazení b"

Matčino

(V. Hejný, 6. 4. 2013 12:34)

Dobrý den, prosím o radu jak stříhat jabloně Matčino na jakém dřevě plodí děkuji Hejný

Červený rybíz - Chorvadsko - Opověd

(Jindra, 24. 3. 2013 10:15)

Omlouvám se za pozdní odpověď. Příčina byla v mé indispozici.
Doporučuji očistit rýžovým kartáčem a neprodleně ošetřit 0,5% roztokem Kuprikol 50, případně Kuprikol 250. Ošetření je třeba alespoň 3x v 10-ti denních intervalech opakovat.Z mých zkušeností vyplývá, že tento postup doposud byl účinný v podmínkách střední Moravy.
Ocenil bych zpětnou informaci, zda má rada měla pozitivní účinek.
Zdraví a hodně pěstitelských úspěchů přeje Jindra.

červený rybíz

(petra Jović, 19. 2. 2013 14:14)

Dobrý den, před pár dny jsem na kůře červeného rybízu objevila ohromné množství bílých teček o vel.1mm vždy s černou tečkou uvnitř.
Jsou jedna vedle druhé, nejvíce je jich v záhybech kde vyrůstá větvička.
Stromeček je na slunném místě, má cca 3roky.
Můžete mi poradit jak se toho zbavit?
Jde to odškrábnout nehtem. Žijeme v přímoří Chorvatska.
Děkuji

Porážení ovocných stromů - odpověď

(Jindra, 10. 11. 2012 19:26)

Pokud se jedná o porážení ovocných stromů, tak každý sadař se k nim chová uctivě a to tak, že toto provádí v době jejich vegetačního klidu, tedy v zimních měsících prosinec až duben.
Zdraví Jindra z Přerova

dotaz

(Prochazka Vladimír, 27. 10. 2012 18:15)

Chci porazit javloň a hrušku, v kterém období je vhodné
toto provést. Díky za radu.

Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu

(Jindra, 23. 10. 2012 19:13)

Doporučuji obrátit se na Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu (ÚS ČZS), které se nachází ve všech bývalých okresních městech. Toto US sdružuje všechny základní organizace (ZO) ČZS. Je zvykem, že toto US má ve svém vedení odborníka na problematiku sadovnictví. Pokud tomu tak není dokáže poradit na koho nebo kam se obrátit pro vyčerpávající informace. Některé ZO mají ve svém středu člena, který se touto problematikou zabývá a provádí pro členy poradenskou službu. Má rada tedy je obrátit se na vedeni ÚS ČZS ve vaší oblasti - okresním městě. Přeji vám toho pravého poradce a hlavně co nejvíce pěstitelských úspěchů.
Zdravi Jindra z Prerova