Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky a Odpovědi

Rubrika pro případné dotazy a následné odpovědi.

 

Své dotazy pište prosím do komentáře, odpovíme vám co nejdříve.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

moniliová spála

(Malovec, 18. 5. 2013 22:04)

děkuji za odpověď. Když dovolíte, mám ještě doplňující dotaz. Před kvetením jsem postřik již nestihl. Přežije meruňka letošní rok, nebo je neodvratné ji zlikvidovat a na podzim vysadit stromek nový?

Moniliová spála - Odpověď

(Jindra, 17. 5. 2013 21:46)

Jedná se o MONILIOVOU SPÁLU. Je třeba zasažené větvičky odstranit. Prevence se provádí na začátku kvetení a to ošetřením některým z přípravku - Bajcor 25 WP, Horizon 250 EW, Talent, Sporgon 50 WP, Teldor 500 SC. Toto onemocnění působuje houba a k infekci dochází za vlhkého a chladného počasí. Touto houbou mohou být postiženy i višně. Více je možné získat na
http://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/moniliovy-uzeh-spala-peckovin.html
Zdraví Jindra

Meruňka

(Miroslav Malovec, 17. 5. 2013 20:05)

Vážení, prosím o radu. Mám dvouletou meruňku. Letos začaly v tomto období vadnout konce větviček. Listy zvadnou dříve, nehnědnou. Celý konec větvičky nakonec odumře. Choroba se rozšiřuje rychle na stále větší počet konců větviček.
Děkuji za odpověď.

Švestky - Odpověď

(Jindra, 12. 5. 2013 16:53)

Zde se jedná o tzv. suchou skvrnitost listů slivoní. Ochrana spočívá hlavně v ošetření stromu stejně jako proti kadeřavosti broskvoně. Navíc se provede ještě 2 až 3 týdny po odkvětu ošetření přípravkem TALENT nebo Dithane DG Neotec a dále 2x po 7mi dnech opakovat. Důležitá je důkladná likvidace napadených listů.
Hodně pěstitelských úspěchů přeje Jindra

nemoc švestky-co je to?

(Oli, 12. 5. 2013 14:38)

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Už druhým trápí mou 4letou švestku nějaká choroba. Na listech se začnou objevovat hnědé tečky, které následně vypadnou a zůstanou dírky. Poté list zhnědne a odpadne. Mám fotky,ale nevím, zda je možné je zde umístit. Budu Vám moc vděčná za radu.
děkuji předem
Oli

Pilatky - Odpovět

(Jindra, 7. 5. 2013 19:19)

Z nastudovaných článků, které publikoval Ing. Jaroslav Rod CSc. si dovoluji tvrdit, že Calypso lze nahradit Reldanem.
Ovšem jeho účinnost je nepatrně slabší a proto doporučuji dvakrát opakovat.

ošetření

(miloslav, 7. 5. 2013 13:49)

lze místo calipsa na pilatky použít reldan

Řez hrušek - odpověď

(Jindra, 21. 4. 2013 11:40)

Milá Alenko,
děkuji za dotaz. Chtěl bych ti poradit tím, že musíš jalovec stříkat před květem hrušni, to znamená již co nejdříve a to fungicidy. Nejlépe Baycor 25 VP, nebo Dithane DG Neotec, případně Talent. Ošetřit musíme zároveň i hrušně. Jalovec ošetříme koncem srpna, nejpozději do 10. září. Přeji hodně pěstitelských úspěchů nejen Tobě, ale i drahému choti Františkovi. Hlavně hodně úrody. Moc vás zdraví Jindra.

Rez hrušek

(Alena Krautová, 18. 4. 2013 5:59)

Ahoj Jindřišku,
hledám na Tvých stránkách radu, jakým prostředkem mám stříkat jalovec, který má rezavé větvičky a ze kterého se nákaza šíří na obě mé velké jabloně. Můžeš mi poradit?
Díky moc. Ahoj!

Řez - Matčino

(Jindra, 6. 4. 2013 18:26)

Musíme si zapamatovat, že každá jabloň rodí na dvouletém a tříletém dřevě. Proto vyřezáváme jen zahušťující dřevo starší čtyř let a zároveň vystřiháváme loňské letorosty, které by nám přehušťovaly korunu. Loňské letorosty se snažíme nezakracovat, protože je připravíme k nasazení plodonošů v příštím roce. Viz rada "Řez jabloní - 1. typ dle vyobrazení b"

Matčino

(V. Hejný, 6. 4. 2013 12:34)

Dobrý den, prosím o radu jak stříhat jabloně Matčino na jakém dřevě plodí děkuji Hejný

Červený rybíz - Chorvadsko - Opověd

(Jindra, 24. 3. 2013 10:15)

Omlouvám se za pozdní odpověď. Příčina byla v mé indispozici.
Doporučuji očistit rýžovým kartáčem a neprodleně ošetřit 0,5% roztokem Kuprikol 50, případně Kuprikol 250. Ošetření je třeba alespoň 3x v 10-ti denních intervalech opakovat.Z mých zkušeností vyplývá, že tento postup doposud byl účinný v podmínkách střední Moravy.
Ocenil bych zpětnou informaci, zda má rada měla pozitivní účinek.
Zdraví a hodně pěstitelských úspěchů přeje Jindra.

červený rybíz

(petra Jović, 19. 2. 2013 14:14)

Dobrý den, před pár dny jsem na kůře červeného rybízu objevila ohromné množství bílých teček o vel.1mm vždy s černou tečkou uvnitř.
Jsou jedna vedle druhé, nejvíce je jich v záhybech kde vyrůstá větvička.
Stromeček je na slunném místě, má cca 3roky.
Můžete mi poradit jak se toho zbavit?
Jde to odškrábnout nehtem. Žijeme v přímoří Chorvatska.
Děkuji

Porážení ovocných stromů - odpověď

(Jindra, 10. 11. 2012 19:26)

Pokud se jedná o porážení ovocných stromů, tak každý sadař se k nim chová uctivě a to tak, že toto provádí v době jejich vegetačního klidu, tedy v zimních měsících prosinec až duben.
Zdraví Jindra z Přerova

dotaz

(Prochazka Vladimír, 27. 10. 2012 18:15)

Chci porazit javloň a hrušku, v kterém období je vhodné
toto provést. Díky za radu.

Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu

(Jindra, 23. 10. 2012 19:13)

Doporučuji obrátit se na Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu (ÚS ČZS), které se nachází ve všech bývalých okresních městech. Toto US sdružuje všechny základní organizace (ZO) ČZS. Je zvykem, že toto US má ve svém vedení odborníka na problematiku sadovnictví. Pokud tomu tak není dokáže poradit na koho nebo kam se obrátit pro vyčerpávající informace. Některé ZO mají ve svém středu člena, který se touto problematikou zabývá a provádí pro členy poradenskou službu. Má rada tedy je obrátit se na vedeni ÚS ČZS ve vaší oblasti - okresním městě. Přeji vám toho pravého poradce a hlavně co nejvíce pěstitelských úspěchů.
Zdravi Jindra z Prerova

Jak najmout sadaře?

(Marie, 16. 10. 2012 20:33)

Dobrý den, koupili jsme nádherný sad v jižních čechách, převážně s jabloněmi, hruškami a švestkami, údajně přes 50 let starými a letošní úroda byla opravdu štědrá, ale potřebujeme poradit jak se o něj starat a zjistit jaké odrůdy tam vlastně máme. Existuje nějaká asociace sadařů, kde bychom si mohli zaplatit konzultaci a pomoc při začátcích?
Děkuji za radu

Odpovídám

(Administrátor, 6. 7. 2012 22:06)

Omlouvám se oběma tazatelům, že odpovídám až dnes.

JAHODNÍK: se stejným problémem se potýkám nejen já, ale i spousta mých známých. Zřejmě největší problém byl v suchém podzimu a nehostinné zimě. Každou rostlinu jsem zbavil veškerých listů a ponechal jen ta nejmenší srdíčka, řádně postříkal Champion 50 WP, druhý den řádně zalil a každý třetí den zálivku opakoval. Do týdne jahody začaly obrůstat a dnes ji nasazují výhony pro příští sadbu. Stejně, ale doporučuji vysázet nové, protože tyto jsou již hodně oslabené.

ANGREŠT: taktéž i jsem se se s tím na jedné zahrádce setkal. V prvé řadě se domnívám, že keře taktéž utrpěly suchém. Domnívám se také, že se z části jedná o něco mezi Antraknózou a Sloupečkovou rzivostí, které se sice objevují u rybízu, ale setkal jsem se s tím i u toho angreštu. Ještě postříkat DISKUS nebo Dithane DG Neotec. Na podzim dobře pohnojit a na jaře ošetřit jako proti Padlí. Pokud to nepomůže tak nezbývá než vyřadit nové. Věřím, že se dočkáte úspěchu.

Angrešt

(Eleonor, 25. 6. 2012 13:14)

Dobrý den, máme dvouleté keře angreštu. Vypadalo to, že bude velká úroda, ale plody i listy začaly na části keřů hnědnout a předčasně opadaly. Zbývající plody na větvičkách, i když vypadají ještě pěkně, jsou nepoživatelné. Není vidět ani plíseň, abychom určili padlí. Nevíme, co s tím.

choroba jahodníku

(Zdenka, 24. 6. 2012 21:21)

Prosím o radu co s jahodníkem, který krásně kvetl, nasadil hodně plodů, první sklizeň se zdála být slušná a posléze začaly jahody zasychat měnit se v nedozrálé kožovité plody. zpočátku se jednalo o jednotlivé sazenice a dále se vše rozšířilo na ostatní jahodníky. Mám celý porost bez lítosti zlikvidovat? Nemám si ponechat s porostu nové sazenice pro novou výsadbu? Velmi děkuji za radu. 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA