Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řez jabloní

13. 2. 2011

Protože na našich zahrádkách pěstujeme nejvíce jabloní, zaměříme se zde na jejich řez.

 
            Mezi odrůdami existují značné rozdíly v intenzitě růstu a zejména v charakteru tvorby plodonosného obrostu. Pro danou odrůdu musí být zvolen nejvhodnější tvar koruny a způsob jejího tvarování. Jedná se o čtyři základní typy.
 
1. typ – krátké prstencové plodonoše na dvouletém až tříletém dřevě. Zóna plodnosti je soustředěna kolem terminálu a kosterních větví. Nejvhodnější je volná koruna (zákrsek) s větším počtem kosterních větví. Ty se podle potřeby obměňují. Jakékoliv zakracování nebo vyvazování větví do vodorovné polohy vede k oddálení a snížení plodnosti (Starkrimson, Goldspur).
 
2. typ – odrůdy s pozdním nástupem do plodnosti. Převažuje krátký plodonosný obrost na tříletém až čtyřletém dřevě. Terminál je dominantní, větve v širším úhlu odklonu. Zakracování prodlužujících výhonů je nevhodné. Větve je nejlepší nechat růst do délky, nechat je plodit 4 až 6 let. Teprve potom je zakrátit k vyhovujícímu rozvětvení nebo odstranit a nahradit novými (Průsvitné letní, Spartan, Bláhovo oranžové).
 
3. typ – je nejpočetnější. Odrůdy s výraznou nadřazeností terminálu a rychlým nástupem do plodnosti. Plodnost převažuje na jednoletém až dvouletém dřevě. Vytváří všechny typy plodonošů a v mládí převažuje dlouhý plodonosný obrost. Tento typ odrůd je náročný na každoroční prosvětlovací řez. Důležitá je obnova plodonosného dřeva v tříletém cyklu (Idared, Šampion, Golden Delicious).
 
4. typ – vytváří dlouhý plodonosný obrost. Jednoletý výhon je ukončen květným pupenem. Strom je rozkladitý a zóna plodnosti se vzdaluje od kmene. Jsou–li stromy ponechány přirozenému vývoji s dostatečným prostorem, nastává postupně rovnováha mezi růstem a plodností samovolně.
Výchový řez s přílišným zkracováním výhonů značně oddaluje nástup do plodnosti. Při tvarování korunky se zapěstuje větší počet postranních větví. Nejvhodnější tvar je široké vřeteno. Během tvarování se provádí minimální zkracovací řez. Letní řez se nahrazuje přirozeným zmlazovacím řezem v době vegetačního klidu (Rubín, Bohemia).
 
 

            Literatura: Jan Kadlec – Řez ovocných stromů a keřů.