Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doba řezu

15. 3. 2011

DOBA ŘEZU JEDNOTLIVÝCH SKUPIN OVOCNÝCH DŘEVIN

 

      Jádroviny řežeme hlavně v předjaří (zimní řez). Pro lepší vybarvení plodů, omezení hořké pihovitosti plodů a hlavně růstu plodů provádíme doplňkový pozdní letní řez v srpnu. Tento letní řez omezuje růst dřevní hmoty a podporuje násadu květních pupenů.V průběhu měsíce června, případně července vylamujene vlky ještě v bylinném stavu.

 

        Peckoviny řežeme zásadně během vegetace (červenec, srpen), již v průběhu sklizně a ihned po sklizni (nejpozději do 15. září), anebo v pozdním jaru na začátku kvetení. Zahušťující letorosty odstraňujeme vylomením nebo odříznutím v červnu až červenci. Zásadně neřežeme v zimním období (vegetační klid), neboť tím bychom podpořili výskyt klejotokové rakoviny a dalších chorob, zejména u broskvoní, meruněk a třešní.

 

        Ořešák řežeme koncem května a v červnu. Líska snáší dobře řez v předjaří.

 

        Drobné ovoce – rybíz, angrešt, Jostu, maliník, ostružník řežeme v předjarním období (velmi brzy raší). Odplozené výhony maliníku a ostružiníku odřežeme co nejdříve po sklizni. Červený a bílý rybíz můžeme také řezat během sklizně. Staré málo plodné a převislé větve odřezáváme i s plody, které očešeme pohodlně ve stínu. 

 

           

 

Literatura: Jan Blažek a kolektiv – Ovocnictví